Acıka (Cevizli Ezme)

İkramlar
Acıka
Yazmayalı çook uzun zaman oldu, vakitsizlikten ancak kısmet oldu, tatilde kendime yeni geliyorum. Genelde tatlı tarifleri paylaşan ben, mecburen, yavaş yavaş, beslenme tarzımı değiştirecek gibi gözüküyorum. İnsülin direnci için çok güzel bir beslenme programı takip ettim ve başarılı oldum ama, tatilde açıkçası zorlanıyorum.

Şimdi tarifini paylaşmak istediğim annemin senelerdir yaptığı ve acil durumlarda hayat kurtaran ve bayram kahvaltılarının sevilen kahramanı ACIKA. Küçükken açıkçası nedir bu der, burun kıvırırdık ama, yeniden sofrada yerini alınca ve birde bizim dayı takılınca popülaritesi arttı.

Baktım ki tatile dayımız bize geldiğinde arkadaşlarına annemden tarif veriyor, bari ben bloğumda yazayım dedim. Çünkü en çok Kalamış Marina'da çok popüler olmuş meğerse annem.


Annemin kullandığı malzemeler ile tarif etmeye çalışacağım ki lezzeti yakalayabilelim.

  • 3 yemek kaşığı biber salçası( acı da olabilir)
  • 1 yemek kaşığı domates salçası(Tat Salça öneriyor)
  • Bol miktarda az yağlı peynir
  • Bol miktarda iri taneli dövülmüş ceviz
  • Zeytinyağı

Salçalar ve zeytinyağı iyice birbirine yedirildikten sonra, peynir ve ceviz teker teker karıştırılarak karışım tamamlanır. Damak tadınıza göre biraz tuz eklenebilir ama, salçalar tuzlu olduğu için biz eklemiyoruz.

Küçük ekmeklerin, yada tost ekmeklerinin üzerine yada sokak simidi ile güzel kanepeler oluşturarak ara öğün yapılabileceğini düşünüyorum.

Afiyet olsun

Teşekkürler Latife Sultan.....