İnsülin Direnci

Bir yıl önce insülin direnci teşhisi kondu bana. Ailede şeker hastalığı var mı diye sorgulanıyor, ama bildiğimiz kadarıyla yok. Anlaşılan benim tatlı pasta yapma keyfimin sonucu olarak, bozdum metabolizmayı.

Bir yıl geçti ve biraz ilerlemiş. Şimdi bir beslenme eğitimi alarak devam etmek zorunda oldum.Ama çok şey öğrendim bu süreçte. En yakınımdaki kişilerin bile hiç bilmediğini fark ediyorum. Zaten bu yazıyı yazmamın da sebebi bu oldu. Tabi ki hekim değilim ve kendi anladığımı çevreme anlattığımı burada da  yazmak istiyorum. Öncelikle Doktorlarımdan öğrendim ve kendimi bu konuda gerçekten eğitmeye çalışıyorum. Çabalayarak, okuyarak, sorarak, araştırarak ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Sağolsun  Osman Müftüoğlu da hürriyet deki köşesinde  sürekli bu konuyu işliyor.

Yasakların neden yasak olduğunu, yediğimiz zararlı şeylerin vücudumuzda ki etkisini öğrendim.  Çok saygıdeğer doktorlarımız lütfen beni hadsizlik ile itham etmesinler.

Amacım sadece anladığımı paylaşmak.

İnsülin kanda şeker miktarını ayarlayıp hücreler için faydalı hale gelmesini sağlıyor. Kan testlerinde aç iken 0. dakikada ve 60 dakika sonra kanda insülin ve glikoz değerlerine bakılarak olması gereken aralık altında yada üstünde olup olmadığı anlaşılıyor.

İnsülin'in fazlalığı  gelecekte olabilecek şeker hastalığının öncüsü, habercisi diyelim. Fazla olan insülin şekeri hızla düşürüyor, sizde şeker düşünce tekrar yemek ihtiyacı duyuyorsunuz ve tekrar yemek yeme ve tekrar glikoz yükselmesi ve tekrar kandaki glikozu düşürmek için insülin salgılanması... şeklinde bir sarmala giriyorsunuz. Hem canınız akşam üstü deli gibi tatlı şeyler çekiyor, yemeden duramıyorsunuz, gözünüz dönüyor hem de gittikçe kilo alıyorsunuz.

Kandaki insülinin fazlası ise yağ olarak depolanıyor, sonra diyet yapsanız da su içsem yarıyor haliyle kilo alıyorsunuz.

Ben şimdi neler fazla kan şekerini yükseltiyor, neleri asla yememek lazım bunları öğreniyorum. En basiti olarak şekerin sigaradan daha zararlı olduğunu öğrendim. Unlu şekerli pastalar yapmanın zararlarını öğreniyorum. Bunlar hızla kan şekerini yükselttiği gibi fazla insülin salgılatarak hızla yaşlanmanızı sağlıyor.

Aslında insan kendinde ki değişiklikleri takip etmesi ve ne yediğinde, ne sonuç ile karşılaşıyor anlamlandırması oldukça fayda sağlıyor.
  • Özellikle akşam üstü bastırılamaz tatlı, çikolata isteği, gözünün dönmesi
  • Tatlı, unlu, pirinç gibi şeyler yedikten sonra midede yemek yememiş gibi kazınma hissi
  • Yemeklerden sonra uyku hali
  • Giderek kilo alma yada kolay verememe
  • Bilinç kaybı, gözlerde bulanık görme
  • Çok tuvalete gitme....
gibi belirtiler var ise kanda basit bir test ile baktırmak gerekiyor.

İnsülin direnci olan kişilerin beslenme eğitimi alarak yeme düzenini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor. Glisemik index denen bir şeker yükü tablosu var, bu tabloda glisemik indeksi yüksek olan gıdaların, hayatından çıkarılması anlamına geliyor. Örneğin çikolata yememeliyim diye düşünerek hurma yendiğinde de glisemik yükü fazla olan bir gıda alarak, yine insülin miktarını arttırmış oluyorsunuz.

Beyaz un, şeker ne kadar düşman ise proteinler ise bir o kadar dost imiş. Ekmek yememek fayda değil, tahıllı ekmeği kararınca yemek faydalı imiş. Doktorumun bana öğrettği iki önemli şeyi ilke edinmeye çalışıyorum. Korktum çünkü.

Ekmek anlık yakıtmış kararınca yemeği ihmal etmiyorum
Beyaz un , şeker, patates ve pirinç pilavı asla yememeğe çalışıyorum
Meyvemi, süt yada yoğurt ile yemeğe dikkat ediyorum.

Bilinçlenmek ve ilerleyen yaşlarda rahat yaşamak için ve çocuklarımızın da yanlışla değil, doğru beslenerek büyümesi için çok önemli bir konu...

Sağlıklı günler dilerim.....
Not: Sadece kendi öğrendiklerimi, kendimce aktarmaya çalıştım, tespit ve teşhis, yada öneri içermemektedir.