Yeni Yıl Ağacı Süsleme- Noel Ağacı Süsleme

Yılbaşı ağacı veya Noel Ağacı süslemek ,oldukça keyifli ve neşeli bir seremoni olduğunu düşünüyorum. İletişimin bu kadar hızlı olduğu dönemde kültürlerin geçişi ve bulaşıcılığı,  isteyerek sahiplenilmesi güzellikler için faydalı ve geliştiricidir aslında.

Noel / Yılbaşı kutlamaları için süslenen ağaçlar aslında ölümsüzlüğü sonsuzluğu kutlamak maksadı ile gelenekselleşen bir adet. Kuzey yarımkürede en uzun gecelerin yaşandığı günlerde , Güneş tanrısının hasta olduğuna ve yeşil çam yapraklarının onu iyileştireceğine ve baharda tekrar doğanın canlandıracağına inanılırmış.

Avrupalı paganlar ağaca değer verip kutsal saydıkları için yaprakları dökülmeyen çam ağacının altında kutlamalar yapmak, süslemek, adaklar adamak olarak başlamış ve İskandinav ve daha sonra 16. yy dan sonra Alman kültüründe oldukça sahiplenilmiş.

Almanlar evlerinin girişine ağacı koyarak , üzerine ekmeği simgeleyen hamursuz ekmek parçaları yada çörekler asarlarmış. Protestanlığın babası olarak bilinen  Martin Luther, bir akşam ayin planlayarak, yolda evine doğru yürürken, ağaçların üzerinden parlayan  gökteki yıldızlara hayran olmuş ve daha sonra kendi ağacını bu şekilde süslemiş ve aileye saygı ile başlayan ışıklı ağaç geleneği daha sonra bu şekilde devam etmiş.

Pensilvanyaya yerleşen Alman göçmenler evlerinde ağaç süslediklerinde  Amerikalılar önceleri garip olarak karşılamışlar. Uzunca süre ret ettikten sonra,İngiliz kraliyet aile üyeleri Süslenmiş Noel Ağacı önünde poz vermesi ile birlikte kabul edilerek uygulanmaya başlamış ve bu gelenek önceleri doğu  Amerika topraklarına daha sonrada tüm Amerika'ya yayılmış. 20. yüzyılın başlarında bu geleneğin yayılması ile Amerikan halkı için önemli hale gelmiştir.

Bizim ev halkı için ise ağacımızı süslemeye başlayacağımız tarih olan, 1 Aralığı beklemek kasım ortalarında yeni küçük bir heyecan yaratıyor evimizde. Son zamanlarda görüyorum ki Alışveriş merkezleri ticari beklenti ile daha da erken süslemeye başlıyor.

Bizim için yeni yıla güzelliklerle girme hazırlığıdır Yılbaşı ağacı yapmak

Süsler paketinden sabırsızlıkla çıkarılır, geçen yıldan kırılan dökülen kontrolleri yapılır, yeni süslerin dayanılmaz cazibesine kapılıp , yenileri eklenir.Altında günden güne birbirimize yılbaşı için aldığımız paketler biriktikçe büyüklerin bile heyecanı artar.

Bu yıl işyerimizdeki ağaçlarımız ile birlikte tam 4 adet ağaç süsledim boy boy. Hepsini de keyifle ve neşe ile.

Dilek dilemenin güzel şeyler istemenin yolu ne olursa olsun ben gönülden istendiğinde olacağına inanıyorum.

Dileklerin 2014 yılında gerçek olması ve mutluluklar getirmesi dileğimi şimdiden paylaşmak istiyorum.

Sevgiyle...