Çikolata


Nerede bir Çikolata kitabı görsem işimin arasında da olsa karıştırmadan edemiyorum. Geçen gün ne zamandır Lobby kütüphanemizde bulunan bir kitabı fark etmediğimi gördüm.

Karıştırmaya başlayınca, süper tariflerin yanı sıra çikolata ile ilgili çok güzel bir tarihçede vardı. Nestle'nin katkıları ile hazırlanmış olan  ( Çikolata  Boyut Yayınevi'nin Çikolata Büyülü Lezzetler)

Çikolata düşkünü olarak okumadan ve aklımda kalanları paylaşmadan edemedim

Kakao yetişen ağacın adı 'cacahuacuahuitl' dir. İri yapraklı ve orta büyüklükte bir ağaç olup, yetiştirdiği meyve yaklaşık olarak bir mısır koçanı büyüklüğündedir ve içi kakao taneleri ile doludur. Dış kısmı menekşe rengini andırır, içi ise kırmızıdır. Tazeyken fazla içilirse sarhoş eder, az içildiğinde ise serinletici etkisi vardır.

Amerika kökenlidir. Tam olarak Meksika'nın güneyi ile Guetamala arasındadır.Kolomb öncesi, günümüzden çok farklı olarak Amerikan topraklarında tüketiliyormuş Bugün hala Meksika'nın bazı bölgelerinde düğünlerde, uzun ve köklü bir geleneğin devamı olarak geleneksel içecek olarak halen ikram ediliryormuş.

Çikolata, Aztekler döneminden, milattan önce 300 yıl öncesinden beri zenginliği temsil edermiş. Aztek Kralı Montezuma'nın taç giyme töreninde ve özel törenlerde som altın küpler içinde binlerce kakonun sunulması ve yemeklerden sonra içilmesi gelenekmiş. Tatlandırılmak istendiğinde çeşitli baharatlar kullanılmakla birlikte, henüz süt ve şeker keşfedilmediği için bal ve su vanilya ile içilirmiş.

O yüzyıllarda taneleri , bir bozuk para gibi değişim aracı olarak kullanılırmış.Meksika'yı fetheden Cortes de İspanya kralına gönderdiği bir mektupta, 'Bademe benzeyen bir meyve, bunu çok değerli kabul ediyorlar ve bütün gereksinimlerini bu tanelerin değişimi karşılığında alabiliyorlar.'   diye ilk defa Avrupa'ya tarif etmiş. 

Avrupaya geldikten sonra şeker kakao yağı ve süt ile buluşarak bugün kü çikolataya kavuşuyoruz.

Nekadar da uzun bir yol ile bize ulaştğını düşündüğümüzde hiçbir dönem ve uygarlık çikolatadan vaz geçememiş.

Keyfiniz bol olsun...
'Kitabın kapak resmi ve içeriğindeki görsel kitaptan alınmıştır.'