Browni Tatında Islak Kek

Bu keki bu hafta sonu denedim gerçekten muhteşemdi. Uzun zamandır yeni bir şeyler denememiştim.Bu tarifle hakkını vermiş oldum. Ülkerin yeni pasta çikolatasının ambalajının içinden alarak denedim. Nefis bir çikolatalı kek. İçi pişince hafif ıslak oluyor ve ağzınızda dağılan çikolata kakao tadını hissediyorsunuz.   Hemen tarifi paylaşmak istiyorum

Çikolata sos:

100 gr Ülker kuvarter çikolata
25 gr tereyağı
100 gr çiğ krema

Çikolatalı karışım için önce çikolatayı benmari olarak , tereyağını ayrı eritiyoruz. Çikolata ve tereyağı ılındıktan kremayı da ekleyerek üç malzemeyi birleştiriyoruz.

Kek hamuru için:

4 yumurta
1 su  bardağı şeker
1 su bardağı süt
3 kaşık kakao
1 paket vanilya ve kabartma tozu
2,5 su bardağı elenmiş un

Önce yumurta ve tozşekeri çırparak krema kıvamı oluşunca teker teker tüm malzemeyi ekliyoruz. Ben kuru olan malzemmeleri kakao+vanilya+kabartma tozu+unu eleyerek karışıma ekledim.

Daha sonra çikolatalı karışımı kekin içine ekliyoruz. çok fazla karıştırmamaya gayret ederek ve mümkünse tahta kaşıkla karıştırarak, yağlı kağıt serilmiş olan yuvarlak kek kalıbına döküyoruz

170 derece de önceden kızdırdığımız fırında 35 dakika pişiriyoruz. İçine bıçak batırarak piştiğine kontrol ettiğimizde bıçak hafif ıslak olarak çıkmalı. Bu çikolata lezzetini daha fazla hissetmemizi sağlıyor.

Browni ve çikolatalı kek sevenler için, yada hangisini yapayım diye karar veremediğiniz anda ikisi arası bir lezzettir.

Karlı bir günde camın önünden sokağı seyrederken kahvenizin yanında, müthiş bir lezzet ikilisi.

Keyfiniz bol olsun...