Kasımpatı (Chrysanthemum)


Ekim kasim aylari kasimpati zamandir, her yerde rengarenk kasimpatilari gorebiliyoruz.Suanda kose basindaki tum kaldirimlari susluyorlar.
 
Kasimpati bana ponponlari hatirlatiyor, adinida papatya ile de karistirabiliyoruz. Ben papatyagillerdenmi diye arastirirken Wikipedia Kasimpati ile ilgili asagidaki bilgiyi buldum
 
"M.Ö. 15.yüzyıl kadar erken bir tarihte dahi Cin'de krizantem bir çiçekli bitki olarak ekilmekteydi. Antik bir Çin kenti Chu-Hsien olarak adlandırılmıştı, bunun anlamı "kasımpatı kenti"dir. Çiçek Japonya'ya büyük ihtimalle M.S. 8. yüzyıl dolaylarında getirildi. İmparator çiçeği resmi mührü olarak kabul etti. Japonyada her yil  9. Aylin 9'unda ( 9 Eylul) kutlanan  geleneksel ve en eski festivallerden biri olan, "Mutluluk Festivali" olarak anılan bir festival bulunmaktadır.
Çiçek Batı'ya 17. yüzyılda getirilmiştir. Ciçeğin isminin kökeni, Yunanca chrys- ("altın") eki ve -anthemon ("çiçek") sözcüğüdür."

Avrupa'daki bazı ülkelerde ve Japonya'da, krizantemler ölümü sembolize etmekte ve bu nedenle sadece cenaze törenlerinde ve mezarlara koymak için kullanılmakta. Amerika'da ise çiçek genellikle olumlu ve neşeli görülür.
 
Bircok isim yakistirilan bu cicegi, eski Istanbullular krizantem olarak isimlendiriyorlar.Ekim Kasım aylarında çiçeklenen Kasimpati aslinda hem dış hemde iç mekan bitkisidir. Dogru bir toprakta yetistirildiginde, bir yilda cok kez ciceklenmesi mumkun. Toprak yumuşak ve geçirgen olmalı ve toprak yapısının uygun hâle gelmesi için çiftlik gübresi gibi organik gübreler kullanılmalıdır.

Büyüme özelliğine göre iki çeşittir. Her sapta tek çiçek bulunan standart ve her sapta birden fazla çiçek bulunduran sprey tipleridir.

Kasımpatı serin iklim bitkisidir. Doğal şartlarda sonbaharda çiçeklenir. Özel ortamlarda ise yılın her döneminde kasımpatı yetiştirilebilir. Kasımpatının çiçeklenmesi sırasında gece sıcaklığı 15.50C olmalıdır. 
 
Kasımpatı kısa gün bitkisidir. Gün uzunluğunun 12 saatten fazla olduğu günlerde ise çiçek tomurcuğu oluşturamaz. Bu durumlarda kasımpatının çiçeklenmesi için karartma uygulanmalıdır.
 
Kasımpatı serada yetiştirilen çiçekler arasında en fazla suya ihtiyaç gösteren çiçektir. Kasımpatı dikiminde ve gelişme süresinde özenle sulama yapmak gerekir. Karartma uygulanmaya başladığında tomurcuklanmayı teşvik için iki hafta su miktarı azaltılabilir.