Siklamen ( Cylamen)Bahar geldiğinde cok mutlu oluyoruz. Her yer çiçek açıyor, seralarda bir koşuşturmadır gidiyor.Baharın güzelliğine yetişme telaşı sarıyor herkesi. Ama sonbahar, çiçeklerin döküldüğü ağaçların yapraklarının sarardığı, yağmurların başladığı çorapları giymeye başladığımız, şemsiyeyi aldım mı- unuttum mu telaşını yasadığımız donem. Pek az kimse çiçek derdine düşüyor benim gibi. Bende başlıyorum düşünmeye; acaba sardunya saksılarını mi birleştirsem, yoksa yeni saksılar mi alsam, sardunya çiçek coşturan vitaminini simdi versem olur mu???

Ah bir vakit bulsam da gidip alsam....

Tam bu sırada cyclamenler yüzümüzü güldürür. Onun pembesi moru gibide yoktur. İyi bakarsanız bir sonraki kış da çiçeklenip Mutlu eder bizi. Ben hep üzülürüm siklamenler için, bahar çiçeklerine gösterilen önem gösterilmiyor diye...
Onlarsa bizden intikam alırcasına kisin kar demez, soğuk yağmur demez acar çiçeklerini...

Benim gibi mor delisi bile pembenin alımına kapılır.


Siklamenler o narin görünüşlerinin yanında aslında çoook da dayanıklılar. Ben önceleri "çiçek merakımın başlarında" tecrübe ederek bakmayı keşfettim. Gerçekten iyi baktığım kışlarda, 2. VE 3. kış da bizimle beraber oldular. Simdi bilinçli bicimde onlara bakmayı öğreniyorum, öğrenirken de blogumda paylaşmaktan da keyif alıyorum.


Siklamenler Yaprakları iri, kalp şeklinde, çiçekleri büyük, kırmızı, pembe, mor, beyaz renkli ve de aslında çiçekleri baş aşağı duran soğanlı bir bitkidir. Farklı isimlerle bilinirler, Buhur-u Meryem, Tavsankulagi, Mormilik...
Büyüme döneminde 18-20oC, çiçeklenme döneminde 10-15oC sıcaklık ister. Daha yüksek sıcaklıklari tercih etmezler, yaprak gelişimi artması, çiçeklenmesinin zayıf olacağı anlamına gelir. Çiçeklenme döneminde aydınlık, hafif gölge yerlerde bulundurulmalı, çiçeklenme bittikten sonra yarı gölge veya gölge yerlerde muhafaza edilmelidir.

Çiçeklenme döneminde 3-4 günde bir sulanmalı, sulama suyu saksının kenarından verilmeli, yaprak ve çiçeklerin çıktığı orta kısmın sulanmamasına dikkat edilmelidir.

Doğru şartlarda bakıldığında Haziran ayına kadar çiçekli görüntüsünü muhafaza eder.Nisan ayından itibaren yaprakları sararmaya ve çiçekleri dökülmeye başlayan bitkinin daha uzun süre çiçekli kalması için, ilkbaharda muhakkak sıcaktan korunması gerekir. Gece sıcaklık ortalaması 12-13 derecenin üzerine çıktığında Siklamen çok hızlı bir biçimde çiçek ve yaprak dökmeye başladığından, Nisan ayı itibarıyla bitkinin serin ve doğrudan güneş görmeyen bir yere alınması gerekir. Gündüz sıcaklık ortalaması 20 derecenin üzerine çıktığında Siklamen’in tüm çiçekleri dökülmüş olur.

Yaz aylarında Siklamen bakımında dikkat edilmesi gereken konulardan biri bitkinin dinlendirilmesidir. Kökü bir yumru şeklinde olan Siklamen, Haziran ayından itibaren toprak dışına çıkartılarak serin ve doğrudan güneş ışığı görmeyen bir ortamda muhafaza edilmelidir. Temmuz ağustos aylarında nemlendirilmiş olan bir toprakta dinlenerek güçlenmesini sağlanabilir.Ancak bu aşamada nemli toprağa ekilen Siklamen’in 2-3 hafta boyunca sulanmamasına da dikkat edilmesi gerekir

Ben henüz soğanlı bitkileri üretmeyi başaramadım, nedense basarisiz olmak tan korkuyorum. Ancak bir gün bir saksıda tesadüfen karsılaştığım soğanın ne olduğunu bilmeden denemek için ekmiştim. Siklamenmis. Birkaç ay sonra, tam o saksıdan vazgeçmişken yapraklarını göstermeye başlayınca çok Mutlu olmuştum.


Keyifli bir kış olmasını dilerim.