Sosyete Mantısı


Sosyete Mantısı yapması çok kolay bir tarif. İşten eve geldiğinizde hemen hazırlayabilirsiniz.Adı da bu sebeple konmuş sanırım. Bazen çok acil durumlar oluyor ve ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Telefona sarılıp dışarıdan yemek siparişi vermenin alternatifi olmuştur benim için. Bazen cay saatinde de super oluyor erken aksam yemegi yerine gecebiliyor. Almis oldugu us fazla kalori icin daha az vijdan yapiyorsunuz :))

Malzemeler:


2 yufka

250 gr Kıyma
Tuz
Karabiber
1 kucuk soğan
Yoğurt + suzme yogurt
Tereyağı ve pul biber


Önce mantının içini hazırlıyoruz; soğanı çok ince rendeliyor yada rondodan geçiriyoruz, tuz karabiber arzu ederseniz ince kıyılmış maydanozu ekleyerek karıştırıyoruz.


Yufkaları 4 eşit parçaya ayırıyor, 8 ayrı üçgen parçalar elde ediyoruz. Yufkanın uzun olan tarafına kıymalı harcı yayarak rulo yaparak sarıyoruz. Daha sonra Gül böreği gibi şekil vererek kürdan ile ucunu sabitliyoruz. (Ben su ile ıslatarak yapıştırmak yerine, kızartırken sıçramaması için kürdan kullanıyorum .)


Genişçe bir tavada yağı iyice kızdırıyoruz ve börekleri nar gibi olana kadar kızartıyoruz. Daha sonra üstüne hemen yoğurt sürüyoruz. Arzu ederseniz hazirladiginiz yoğurdun içine 1/3 oraninda süzme yoğurt ekleyebilirsiniz.

Üzerine tereyağını eriterek ve pul biber ile klasik mantı sosunu dökerek servis yapıyoruz.


Afiyet olsun...