Sakızlı Muhallebi

Çeşme Kalesine çok yakın meşhur ev yemekleri yapan Tombak Hasan'nın yeri diye bir lokanta var. Ben hayatımda bu kadar lezzetli yemekleri hiçbir yerde yemedim. Öyle güzel yemekler yapılıyor ki parmaklarınızı yersiniz.

Ben bir gün Çeşme tatilinde oğluma yemek yedirmek için yer ararken keşfettim .Bir beye ‘Oğluma yemek yedirmek istiyorum nereyi önerirsiniz’’ diye sormuştum. Tombak Hasan’ın yerini uzun uzun tarif etti. Ne yalan söyliyim  bana uzak geldi. Hazır arabaya park yeri de bulmuşum başka yer sorayım dedim, dedim ama,sorduğuma soracağıma pişman oldum. Amca bana, ‘’ sen ne biçim annesin, sana en iyi yeri söyledim. Üşenme git, bu adam öyle temiz, öyle titiz birisi ki maça ütülü pantolon ile çıkar.’’ dedi. Ama sağ olsun onun sayesinde burayı öğrendim, hafiften fırçayı da  yiyerek :)))

Muhteşem yemekler yapılıyor ve aynen o titizliği görebiliyorsunuz. Öğleden sonra 15:30 da giderseniz hiçbir şey bulamazsınız  temizlik yapılıyordur kapanmak üzeredir. Çok bilinen bir yer. Her gittiğinizde birkaç ünlüye denk gelebiliyorsunuz.
Bu tarifi de onlardan aldım. Çünkü benim hiçbir şey yemeyen oğlum bile bu tatlıyı hapır kupür yemişti.Sağ olsunlar verdiler.Çok güzel oluyor ama siz yinede aslının tadına orada bakın derim:))

Buyurun onların anlatımı ile;

1 lt kaynamış süt
½ paket sana margarin
1 su bardagi toz seker
2 tepeleme yemek kaşığı un
1 çay kaşığı damla sakızı

Şekeri süte ekleyerek ılık bir kıvam elde edinceye kadar eritelim. Daha sonra margarini eritip unu ekliyoruz ve  pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.Güzel un kokusu aldığımızda, tencereyi ocaktan alıp, yavaş yavaş şekerli sütü ekliyoruz ve hızla karıştırıyoruz.Damla sakızını ekleyip kaynayıncaya kadar pişiriyoruz.bir iki taşım kaynadığında kaselere paylaştırıyoruz.

Afiyet olsun…