Yufkalı Azeri Pilavı


Nermin Bezmen'in Kurt Seyid Shura ve Kurt Seyid Murka kitabını okuduğumda, çok etkilenmiştim.Sabahlara kadar elimden bırakamadığım kitaplardandı.Hikaye muhteşemdi. Aslında Bolşevik ihtilalini, o dönemde yaşananları, İstanbul'u, Beyoğlu'nu sosyal tarihi çok güzel bir aşk ve hayat  masalıyla anlatıyordu.

Çok kısa süre sonra, bu hikâyeye benzer şeyler yaşamış bir aile ile tanışarak masal gibi onların benzer hikâyesini dinledim. Ve bir süre sonra o ailenin bir ferdi oldum. Ben hayatın küçük işaretlerle bize gelecek için mesajlar verdiğine inanıyorum. Kitabı okurken nerden bilebilirdim ki...!!! 
Bu pilavın tarifi oralardan geliyor. Özlemle yapılmış ve sunulmuş bir pilav. Şimdi torunlar yapıyor olsa da masada hep annelerin yaptıkları anlatılıyor.  Bende öğrendiğimi sizinle paylaşmak istedim.

Çok değişik bir davet pilavıdır. Denemenizi öneririm.

MALZEMELER

1 adet yufka
½  su bardağı erimiş tereyağı
2 su bardağı Jasmine pirinç
Az Tuz
Su
Yufkalı ve Kuru Üzümlü Azeri Pilavı
1 bardak Kuru üzüm(10-15 dakika sıcak suda bekletilmiş)


Bu pilavın özelliği süzme pilav olmasıdır. Jasmine yada basmati kokulu piriç ile mutlaka yapılması gerekiyor.Ben Reis marka  Jasmine kokulu pirinc kullanıyorum.

Pirinci 10 dakika sıcağa yakın suda bekletiyoruz. Daha sonra kaynamış olan tuzlu suya atarak markarna gibi 5 dakika haşlıyoruz, hemen süzerek alıyoruz.

Tabanı geniş ve derin bir tencerenin dibini erittiğimiz tereyağı ile yağlıyoruz. Daha sonra yufkayı tencerenin tabanını kaplayacak boyutta keserek yerleştiriyoruz. Üzerine biraz erimiş tereyağı döküyoruz.

Daha sonra haşladığımız pirinçleri arasına biraz tereyağı gezdirerek yerleştiriyoruz. Tencerenin kenarına suda beklettiğimiz üzümleri süzerek koyuyoruz.

1 saat,  ''evet tam 1 saat''  çoook kısık ateşte ‘’servisten önce ‘’ pişiriyoruz.Ters çevirerek servis yapıyoruz. Kıtır kıtır bir yufka, mis gibi tereyağlı pilav ve yanında üzümler, gerçekten muhteşem bir lezzet.

Afiyet olsun
Azerbaycan’ a sevgiler…


Kaynak:
http://www.reisgida.com.tr/Bakliyat/1/jasmine-kokulu-pirinc

Jasmine Pirinç, adını taşıyan çeltikten elde edilen, kendine özgü kokusu ve çok hafif şekerli tadı olan, beyaz uzun taneli bir pirinç türüdür. Pirincin orijinal adı Hom Malı pirincidir. Ancak zaman içinde pirincin uluslararası piyasalarda kazandığı başarı sebebiyle çokuluslu bir isim aranmış ve sonunda çiçeğinin ismi olan Jasmine tüm piyasalarda kabul gören bir ticari isim olmuştur. Jasmine pirinci Tayland´ın en önemli tarım ürünlerinden biridir. Jasmine pirincin yetiştirilme dönemi, Mayıs-Ekim dönemine rastlamaktadır. Hasat döneminin ise en geç Şubat ayı içerisinde bitirilmiş olmasına özellikle dikkat edilmekledir. Bu döneme kadar yapılmış olan hasatta elde edilen en kaliteli sonuçlar alınmaktadır. Uluslararası alanlarda da kalitesi kabul edilmiş en değerli Jasmine Pirinci kuzeydoğudaki ve nispeten daha kuru bir iklime sahip "Kula Longha" bölgesindeki pirinçtir. 
Bu bölge gerek toprak yapısı gerekse havası itibariyle Jasmine Pirinç için en uygun yetiştirilme imkânlarını sağlamaktadır. Jasmine pirincine koku ve tat veren çiçeği de bu bölgede yılda iki defa açmaktadır. Bununla birlikte en çok Jasmine pirinci yetiştirilen bölge Tayland´ın orta merkez bölgesidir. Bu bölgede yılda hektar başına 2 ton pirinç elde edilmektedir. Tayland Hükümeti, Jasmine pirincini bir milli ürün olarak görmektedir. Her yıl hasat mevsiminden sonra yapılan yarışmalarda üreticilere kalite sertifikası verilmektedir. Bu sertifikayı alan üreticiler (kendi ürünlerinde bu sertifikaya sahip oldukları sürece) kalite madalyonunu kullanabilmektedir. İhraç edilen tüm pirinçler gümrük dışında ayrıca devletin kendi laboratuarlarında da uygunluk testlerine tabi tutulmaktadır.
Reis, ilk hasat ürünlerini almaktadır ve kalite sertifikası sahibidir. Jasmine Pirinç, dünyada birçok ülkenin mutfak kültürüne yerleşmiş durumdadır. Bu pirinçle yapılan yemeklerle ilgili kitaplar yayınlanmıştır. Ayrıca sadece bu pirinci incelemek ve geliştirmek için biri Tayland, diğeri de Amerika Birleşik Devletleri´nde iki enstitü kurulmuştur