VİŞNE LİKÖRÜ


Ben 2003 yılından beri, her yıl temmuz ayında vişne likörü yapıyorum. Tarifini Tülay Teyze'den aldım.Kendisi, geleneksel olarak her yıl yapar, bayramda misafirlerine ikram eder. İlk içtiğimde yapılmasının çok zor olduğunu düşünmüş, tarifini aldığım yıl, sonucu heyecanla beklemiştim. Gerçekten çok güzel oldu ve benimde geleneksel ikramları arasında yer aldı. Keyifli bir sunum, hele şık likör bardakları ile buluştuğunda muhteşem oluyor.

Taze vişne, çok az süre içerinde bulunabiliyor. Bazen yoğunluktan kaçırmak üzere olup annemin imdadıma yetiştiğini hatırlıyorum.Bu yıl İstanbul’a döndüğümüzde kaçırmamak için Gümüşlük pazarından aldım. Şimdi Ege’ ye karşı fermente oluyor.

Tarifi takip ederseniz yapılması çok kolay;


1 kilo vişne
3,5 su bardağı şeker
6 adet çubuk tarçın
1 yemek kaşığı karanfil

Vişneleri yıkayıp suları süzüldükten sonra saplarından ayırıp** (sapları atmıyorum, saklıyorum), çekirdekleri ile beraber 2 litrelik cam kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatıyoruz. Balkonunuzun en güneşli yerine koyup, ara sıra kavanozu sallayarak şekerin her yerine iyice dağılmasını sağlıyoruz. Bazen şeker dibine yapışıp katılaşabiliyor böyle durumlarda uzun saplı bir kaşık ile ara sıra karıştırmak iyi oluyor.

Ekim ayına kadar balkonunuzun en güneşli yerinde misafir ettiğiniz kavanoz artık açılmaya hazır hale gelmiş, vişnelerin suyu çıkmış aroması kendini bulmuş oluyor. Alkolünün katılıp ilk içim için hazırlıyoruz.

1 su bardağı votka
½ çay bardağı konyak        

Aslında votkanın miktarı, kişinin damak tadına ve vişnelerin bıraktığı su miktarına göre ayarlanıyor.Bu sebeple konyağı kattıktan sonra votkayı yavaş yavaş katıp minik miktarlarda tadarak ilave etmenizi ve tok karnına denemenizi öneririm.Ben her yıl bu likörü evimize ilk gelen misafire açıyorum. Bu şekilde tesadüfen gelenekselleşen bir ritüel oldu. Birkaç yıl önce arkadaşlarımız gelmeden önce tadarken hafiften çarpılmıştım. Önerim tecrübeyle sabittir.:))

Güzel likör bardaklarınızla keyifli bir hoş geldin yapabilirsiniz.

Afiyet olsun...


** Vişnelerin saplarını, kiraz şeklinde yaptığım çikolata ve gofretli tatlı için kürdan yerine kullanınca daha dekoratif oluyor.

Çocuklar bayılıyor.