Su Kabağı Lambası
Aura Kabak Yalıkavak

Ege’yi çok seviyorum. Her yerinin ayrı hikâyesi var. Yeni olan yerine,hikayesi olan yerleri ve eşyaları ,aksesuarları daha çok seviyorum.

Bodrum çarşılarının ve pazarlarının yeri başkadır. Her yıl aynı yerlere gitsem de, aynı çarşılardan geçsem de, her severinde yine keyif alıyorum.Eskiden her koyda farklı şeyler görülüyordu. Şimdi farklılıklar azalsa da birinde gördüğünüz şeyleri diğerinde de bulmak zaman zaman avantaja dönüşebiliyor.

 
Gümüşlük çarşı

Örneğin su kabağı lambasının yeri Gümüşlük’tür. Ama Yalıkavak'ta meşhur balıkçıların olduğu yolda, Aura Kabak 'ta nefis lambaları bulabilirsiniz. Desenleri gerçekten çok şık ben en çok onlara bayıldım.

Nedir bu su kabağı diye merak ettim ve araştırdım. Öğrendim ki ; su kabağı yenilebilen bir bitkiymiş aslında.

Sadece kabukları zamanla sertleşiyor ve su geçirmez bir yapıya dönüşüyor. Dekoratif eşya, enstrüman olarak dünyada çeşitli yerlerde kullanılıyor.Kökeni Hindistan olsa da bizde Ege ve Akdeniz’de çok yaygın olarak görülüyor.

Bitkinin kendisi şeker hastalığına iyi geldiği gibi dekore edildiğinde çok da şık bir lamba, saksı veya vazo olabiliyor. Gümüşlük'te balık yemeğe gittiğinizde balıkçılarda ve tavşan adasına doğru yürüdüğünüzde denizin içindeki ağaçtan suya yansıyan ışıkları takip ettiğinizde görülebilir.


Gümüşlük'te Su Kabağı Lambaları
Gümüşlükte balığınızı yedikten sonra çarşısını gezdiğinizde çok çeşidine rastlamak mümkün. Ayrıca denizde ki aydınlatma ve ışıkların suda yansıması gerçekten günbatımında görülmeye değer.


Keyfiniz bol olsun...
Su kabağı ile ilgili güzel bir yazı