BegonvilBodrum'da begonviller
Ege'de begonvilleri seyretmeye doyulur. İstanbul’dada  balkonlardan begonviller sarksa ne kadar güzel olur. Aslında son zamanlarda fidelerini görmeye başladım. Biraz araştırma yaptım.

Begonvili yetiştirmek aslında zor değilmiş , sadece öncelikle iklime sonrada sulamaya dikkat etmek gerekiyormuş. Kuzey rüzgarlarının fazla olmadığı, don olmayan iklim için yetiştirebileceğimizi öğrendim.

Bazı begonviller Gümüşlük Babilon kavşağındaki kardeşler botanikten. Dönerken 1 fide alıcam bakalım bende yetiştirebilecek miyim.

Begonvil aslında bir tür sarmaşık, pembe çiçekleri olmadığı zaman yeşil yapraklarını çok net görebiliyoruz. Büyük geniş saksılarda yetişmesi gerekiyor ve fazla sulamak yapraklarını döküyor.


Çok soğuk havalarda kapalı güneş alan mekanlarda saklamak, bahçelerde rüzgara maruz kalmamasını sağlamak gerekiyor. Bizim ülkemiz için Akdeniz bitkisi olarak biliniyor.

Çeşitli isimleri var Gelin duvağı, onbiray çiçeği gibi. Onbir ay çiçeği densede çiçeklerini haziran temmuz ayı gibi verip, ekim sonuna kadar çiçekli kalabiliyor.

Tek şartı var, sert rüzgarlara maruz kalmadan, gübreden zengin bir toprak ve çok sulamamak