Kakaolu Vanilyalı Kek


Bu kekin asıl adı ANNEANNE KEKİ bizim aramızda. Onun tadı başkadır. Benim için en kolay ve ençok yapmayı sevdiğim şey kektir. Onüç yaşımda ilk kekimi yapmıştım.Kakolu ıslak kek'ti. Size en kısa sürede tarifini vereceğim. Çok fazla kakaolu ıslak kek tarifi var, ama bu benim versiyonum. Biraz geliştirdim ve değiştirdim zaman içinde. 

Bütün kekler içinde annemin bu kekinin tadı başkadır. Her seferinde tarifini sorar öyle yapmaya çalışırım ama aynı tat olmaz. Tel çırpıcı ile çırpar ve çok kısa sürede hazırlar. Hep aynı malzeme sırasını takip ederek sevgiyle yapar, galiba sırrıda burada.  

2 Yumurta
2 su bardağı şeker
2 su bardağı süt
½ su bardağı sıvı yağ

2 yemek kaşığı Kakao
Kabartma tozu
Vanilya
UnÖncelikle yumurta ve şekeri uzun süre krema haline gelene kadar tel çırpıcı ile çırpıyoruz. Daha sonra malzemem listemizdeki malzemeleri tek tek ekleyerek çırpıyoruz. En son kabartma tozunu ekleyerek akışkan bir hamur elde ediyoruz.2/3 ünü yağlanmış olan kek kalıbına döküp , kalan 1/3 hamurumuza 2 yemek kaşığı kakao ekleyip, kekin üzerine döküyoruz. Tam olarak 40 dakika önceden ısıtılmış olan fırında pişirmemiz gerekiyor.

Afiyet olsun…