Çilek Reçeli

Şimdi çilek zamanı, heryer mis gibi çilek kokuyor.Bende eskiden reçel ve dolma annelerin yapacağı birşey diye düşünüp yapmayı bile düşünmezdim.Birgün baktım evde hiç reçel kalmamış, marketlerden hazır almak istemiyorum. Kendim reçel yapmayı denemek istedim.İlk reçelim portakal reçeli oldu.Sonra ki reçelim ise çilek reçeli oldu.İlk günden itibaren reçelim çok beyenildi.Güzel tatlar elde etmek için isteyerek yapmak çok öenmli ama tariflerin ve ölçülerin doğru olması çok öenmli.Ben çok şanslıyım hem anneanne hem babaanne super reçeller yapıyorlar.Onların tecrübelerini bu blogta bu deneyimleri yaşatmak ve paylaşmak istiyorum. Bu sabah kahvaltıya hazırlamış olduğum çilek reçelinin resminide sizinle paylaşıyorum.Şimdiden afiyet olsun...


Çilek Reçeli
 Malzemeler:  
1 kg çilek
3,5 bardak şeker
1/2 limonun suyu

Çilekleri önce sapları ile beraber akan suyun altında yıkıyoruz.Daha sonra havlu kağıdın üstüne koyup sularının süzülmesini sağlıyoruz.Sonra reçel yapacagınız tencerenizin içine çilekleri istediğiniz ebatta doğruyorsunuz.Üzerine 3,5 bardak şekeri ekleyip kapağını kapatıyoruz.3-4 saat yada bir gece bekletebilirsiniz.Kısık ateşte 35 dakika pişirirken üzerindeki fazla köpükleri topluyoruz. Yarım limonun suyunu (her limondan farklı miktarda su elde edebiliyoruz.benim ölçüm yarım çay bardağı kadar) ekliyoruz karıştırp 5 dakika kadar beraber kaynatıyoruz.Biraz sulu gelebilir.Küçük bir kaseye ayırıp ılınmasını bekleyin ve kıvamını kontrol edin.Bence tam istediğimiz kıvama gelmiş olmalı.

Püf noktası:
Çilekleri havlu kağıdın üzerinde kurumaya bırakınca, fazla suları gitmiş oluyor ve doğru kıvamda reçel elde etmenizi sağlıyor.