SARDUNYA (Pelargonium)

 

 

 

Tanıyalım


Sardunyalar
Anavatanı Güney Afrikadır. Akdeniz ülkelerinde yetiştirilmesi sebebiyle  Akdeniz çiçeği olarak biliniyor. Kış'a dayanıklıdır. Pembe,sarı beyaz ve kırmızı fuşya tonlarında muhteşem çiçekleri vardır. Ekilen küçük bir parçadan büyüyebilir. Çeşitli türleri vardır ;genel, sakız sardunyası, ceylan ve ıtır . Güneşi severler ve çok çiçek açması için bol güneş görmelidir. 
İyi bakalım
Sulayalım
Haftada iki kere sulanabilir.Toprrağı çok kurumadan sulamayın bu büyümesini gelişmesini engeller, kökleri çürür.Kışın ayda bir sulamak yeterli olabilir.
Havası, saksısı?
Esintileri sever ancak çok rüzgar fırtınadan korunmak gerekir.Kışın kardan fırtınadan korunmak iste, kışın güneş almalı, Saksısı çok sık değiştirmemesi gerekir. 
Budayalım mı?
Tercihen sonbaharda yapılabilir, 2-3 yılda bir uzun dalları kesilebilir
Nasıl Çoğaltırım ?
Sardunyanın herhangi bir dalından kırıp toprağa ekerek çoğaltabilirsiniz.Yalnız kırıp kopardığınız dalın güçlü dal olmasına dikkat edilmeli
Balkon Keyfinden paylaşımlar...


Sardunyalarınızı siz çoğaltın gerçekten çok kolay onların büyümesini seyretmek gerçekten büyük keyif ve heyecan veriyor.Sardunyaların bol bol açması için Bauhause yada Koçtaş gibi marketlerde satılan çiçek coşturan ürünlerden kullanabilirsiniz.İnanılmaz çiçeklerini coşturuyor.Sardunyalarınız patır patır açsın balkonunuz rengarenk olsun sizinde içiniz açılsın…